Hakkımızda

SAAT KULESİ

Binlerce yıldır zamanı ölçmek ve takip etmek için çeşitli cihazlar kullanılmıştır. Günümüze gelene kadar değişik yöntemlerle takip edilen zaman, modern haline ulaşmak için büyük aşamalar kat etmek zorunda kalmıştı.

Günümüzde modern uygarlıkların mekanik veya diğer yollarla zamanın takibini sağlayan saatler 5500 yıl önce Mezopotamya’nın güney bölgesi olan Eski Mısır ve Sümer’de ortaya çıkmıştır.

Güneş saatleri M.Ö. 4 bin yıllarında antik Mısır’da ortaya çıkmaya başlamıştı. Saati göstermek adına dikilmiş en eski dikilitaş M.Ö. 3500 civarında yapılmıştı. Güneş en büyük tanrıları olmakla birlikte, güneş gölgesinin ölçülmesi o dönemde çok ilgi çekmekteydi. Zamanı kolayca ölçmek için Mısırlılar, gündüzü 10 eşit parçaya ayırdı; şafak vakti ve gün batımındaki alacakaranlık için ayrılmış 4 ilave saat parçası daha vardı. Yerdeki işaretçiler dizisi Mısırlıların zamanı kolaylıkla izlemelerini ve hatta hangi mevsiminde olduklarını bile bilmelerini sağladı. Tabii ki güneş saatleri bulutlu havalarda ve gece saatlerinde kesinlikle etkisizdi. Bu amaçla, zamanı ölçmek için yeni yöntemlere ihtiyaç duyuldu.

Alışveriş Sepeti
Oturum aç

Henüz hesabınız yok mu?

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies.
Aradığınız ürünleri bulmak için yazmaya başlayın.
Mağaza
Favoriler
0 öğe Sepet
Hesabım